Dagsprogram

  • 19/3, 21/4, 8/9, 24/11
    Buss Hagfors-Munkfors-Deje-Forshaga-Karlstad

    19/5
    Buss Ekshärad*-Hagfors-Munkfors-Deje-Forshaga-Karlstad

    24/3, 28/4, 26/5, 24/9, 8/12
    Buss Arvika-Kil-Karlstad

    14/4, 12/5, 1/9, 3/11, 10/12
    Buss Torsby-Sunne-V.Ämtervik-Kil-Karlstad

    31/3, 7/5, 16/6, 13/10, 1/12
    Buss Kristinehamn-Väse-Skattkärr-Karlstad

    Samtliga datum: Vålberg-Grums-Säffle-Åmål-Mellerud-Vänersborg-Göteborg

  • Dag 1.: Till Göteborg

    Resan börjar enligt tiderna i resebeviset. Vi beger oss mot Göteborg, där vi går ombord på Stena Line med kurs mot Kiel. Ombord väntar bekväma insideshytter för två personer, med över- och underslafar. Hytterna är placerade högt upp i fartyget för att ge bästa möjliga komfort under överfarten.

    Det finns flera alternativ för middag ombord. I restaurang Nordic Fresh serveras en modern buffé med ett stort urval av både kalla och varma rätter. Öl, vin och läsk ingår och kan fyllas på fritt under måltiden. För den som föredrar en lugnare middag med bordsservering finns Metropolitan, fartygets à la carte restaurang. Vi rekommenderar att måltiderna förbokas i samband med bokningen.

    För den som vill ha något enklare finns även en cafeteria med smårätter, kaffe och något gott att fika på. Efter middagen kan vi koppla av i någon av fartygets barer och njuta av en svalkande öl eller en drink – med eller utan alkohol. Passa också gärna på att besöka Bordershop, där vi hittar ett brett utbud av drycker, godis och andra favoriter till förmånliga priser.

    Till Göteborg
  • Dag 2.: I Kiel

    Efter en god frukost ombord finns möjlighet att följa med vår buss till Citti Park, ett av Kiels största och mest välbesökta köpcentrum. Bussen avgår från terminalen direkt efter ankomsten, och vi har ett par timmar till vårt förfogande för shopping och upptäcktsfärd. Våra inköp lastas smidigt direkt på bussen och delas ut när vi kliver av. Observera att alla kartonger som lastas på bussen ska vara tydligt märkta med namn och avstigningsort.

    Citti Park har ett 90-tal butiker, caféer och restauranger – en perfekt kombination för både shopping och en avkopplande fikapaus. I det stora Citti Markt finns ett imponerande utbud av livsmedel, delikatesser och drycker.

    Vinavdelningen är något alldeles extra och erbjuder över 2 000 olika viner från hela världen. Den kunniga personalen hjälper gärna till med tips och rekommendationer, oavsett om du söker ett passande matvin eller något speciellt till fest. Utöver vin finns även ett stort utbud av öl, sprit, likörer och andra drycker. Som nordisk kund behöver vi inte betala pant på drycker i engångsemballage. Fyll bara i en exportdeklaration i kassan och visa upp pass eller körkort.

    När vi återvänder till centrala Kiel är det nära till stadens shoppingutbud. Från terminalen är det cirka 100 meter till gågatan Holstenstraße, och på bara några minuter når du det stora köpcentret Sophienhof, med ett brett utbud av butiker.

    Vid 14-tiden får vi åter tillgång till våra hytter. Därefter väntar ännu en trivsam kväll ombord, med god mat, shopping och trevlig gemenskap medan vi njuter av resan till havs.

    I Kiel
  • Dag 3.: Till avstigningsorten

    På morgonkvisten är vi tillbaka i Göteborg och efter en riklig frukostbuffé lämnar vi båten och nu återstår bara hemresan med rast efter vägen. Åter i Karlstad ca kl. 14.30.