Sommarkryssningar till Tallinn

Gamla Stan i Tallinn med Old Hansa i bakgrunden och mysiga gränder.Image: Gamla Stan, Tallinn

Tallinn i sommarskrud – en perfekt mix av historia, kultur och modern puls. När vi vandrar genom de slingrande kullerstensgatorna, förbi höga stadsmurar och levande kvarter, öppnar sig en stad fylld av kontraster och karaktär.

Under sommarmånaderna bubblar Tallinn av liv – uteserveringar, caféer och restauranger bjuder in till att njuta av estniska smaker under den öppna himlen.

Dagsprogram

  • 14/7
    Buss Åmål-Säffle-Grums-Vålberg-Karlstad-Kristinehamn-Karlskoga-Örebro-Stockholm

    17/8
    Buss Sunne-Munkfors-Deje-Forshaga-Karlstad-Kristinehamn-Karlskoga-Örebro-Stockholm

  • Dag 1.: Till Stockholm

    Vi lämnar Värmland på morgonen mot Stockholm. Väl framme i huvudstaden åker vi till Tallink Silja Lines terminal i Värtahamnen för incheckning. Ombord finns 4-bäddshytter reserverade, samtliga hytter är belägna högt upp i båten.

    Ombord är det full fokus på avkoppling, nöjen och lyx, vilket genomsyrar hela fartyget. Härliga restauranger, mysiga barer, avkopplande soldäck och trendig shopping. Spara en slant och förboka era måltider vid bokningstillfället, då ombordpriset är högre. Dessutom garanteras bord till den restaurang och sittning ni önskar.

  • Dag 2.: I Tallinn

    Efter en god natts sömn anländer vi till Tallinn under förmiddagen. För de som förbokat frukosten, står den uppdukad i bufférestaurangen. Nu väntar Tallinn på att utforskas, stadskärnan lockar med sina kontraster. Gamla stan är som en godispåse fylld med läckra karameller som man inte kan få nog av. Samtidigt som den ger oss ett starkt medeltida intryck så är det också en pittoresk stadsdel med vackra pastellfärgade hus. Under sommaren blommar caféerna och restaurangerna upp med uteserveringar där vi kan njuta av den livliga atmosfären. Oavsett om du letar efter lyxiga varor, traditionellt hantverk eller bara vill strosa bland unika butiker, har Tallinn något för alla smaker.

    Vår buss är med till Tallinn och för de som önskar gör vi ett kort stopp för shopping vid SuPerAlko eller liknade i hamnen. Eventuella inköp packas och lastas direkt i bussen. Återresa enligt tidtabell, med samma hytter som på utresan. Ytterligare en trivsam kväll väntar oss ombord

  • Dag 3.: Till avstigningsorten

    Vi anlöper Värtahamnen under morgonen och vår buss väntar på terminalen för hemresa med rast efter vägen. Åter i Karlstad ca kl. 15.30- 16.00.

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
14/7Flera Tallinn sommarkryssning - Buss från ÅmålMer än 81 990:-BokaMer information
17/8Flera Tallinn sommarkryssning - Buss från Sunne MunkforsMer än 81 990:-BokaMer information

Hotell

Destinationshotell

Baltic Queen, Tallink Silja
Tallink Silja Line, Baltic Queen
Välkommen ombord på Baltic Queen, ett av våra finaste flaggskepp. Slå dig ner i den ryska gourmetrestaurangen Aleksandra, smaka blinier med löjrom och en liten kall därtill. Hör du den fina, mjuka mus...